• Jaunumi >
  • Regulators pieņem grozījumus Dabasgāzes pārvades sistēmas lietošanas noteikumos
 
print Drukāt

Regulators pieņem grozījumus Dabasgāzes pārvades sistēmas lietošanas noteikumos

06.09.2017.

Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisijas (Regulatora) padome ir pieņēmusi grozījumus Dabasgāzes pārvades sistēmas lietošanas noteikumos. Grozījumi noteikumos izstrādāti, balstoties uz dabasgāzes pārvades sistēmas operatora - AS “Conexus Baltic Grid”, iesniegto priekšlikumu par grozījumu nepieciešamību, ņemot vērā dabasgāzes pārvades sistēmas operatora gūto pieredzi atvērtā dabasgāzes tirgus apstākļos.

Grozījumi paredz precizēt noteikumos minētos īstermiņa jaudas produktu rezervēšanas termiņus. Tas nozīmē, ka tiklīdz beidzas ilgtermiņa jaudas produktu rezervēšanas termiņš, sistēmas lietotājs var iesniegt pieteikumu dabasgāzes pārvades sistēmas operatoram par īstermiņa jaudas produktu rezervēšanu jebkuram kārtējā gāzes gada ceturksnim, jebkuram gāzes ceturkšņa mēnesim un jebkurai gāzes mēneša gāzes dienai. Šādas izmaiņas noteikumos veicinās dabasgāzes pārvades sistēmas jaudu efektīvu izmantošanu un nodrošinās sistēmas lietotājiem iespēju ātri reaģēt uz izmaiņām dabasgāzes tirgū.

Tāpat grozījumi paredz skaidrāk noteikt regulējumu attiecībā uz nebalansa maksu, proti, kā tiek aprēķināta nebalansa maksa, ja dabasgāzes nebalansa daudzums vienā gadījumā ir pozitīvs, bet otrā – negatīvs. Vienlaicīgi grozījumi paredz noteikt sistēmas lietotāja un dabasgāzes pārvades sistēmas operatora pienākumus norēķinu gadījumā par nebalansa daudzumu.

Regulators, izvērtējot iesniegto priekšlikumu, veica vairākus precizējumus un 2017. gada 28. jūlijā uzsāka publisko konsultāciju ar tirgus dalībniekiem pirms grozījumu apstiprināšanas. Regulators saņēma divus atzinumus ar vairākiem priekšlikumiem un komentāriem par minētajiem grozījumiem. No izteiktajiem priekšlikumiem četri ir ņemti vērā un divi – nav ņemti vērā. Plašāk ar apstiprinātajiem grozījumiem Dabasgāzes pārvades sistēmas lietošanas noteikumos ir iespējams iepazīties šeit. Minētie grozījumi stāsies spēkā dienu pēc to publicēšanas oficiālajā izdevumā "Latvijas Vēstnesis".