Elektrības pieslēguma ierīkošana un atjaunošana turpmāk būs vienkāršāka; SPRK izsludina publisko konsultāciju

Drukāt
Elektroenerģija

Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisija (SPRK) sadarbībā ar AS “Sadales tīkls” ir veikusi būtiskas izmaiņas noteikumos, kas atvieglos elektrības pieslēguma ierīkošanas un atjaunošanas procesu. Noteikumu izmaiņu rezultātā pieslēguma izveides process būs īsāks. Lai uzzinātu tirgus dalībnieku viedokli, visi interesenti aicināti piedalīties konsultācijā.

“Jaunais regulējums, ko plānojam iesviest būs lietotājiem draudzīgāks, saprotamāks un vienkāršāks, kas būtiski ietaupīs pieslēguma ierīkošanas laiku. Pēdējo trīs gadu laikā pieteikumu skaits pieslēgumu izveidei ir audzis par 120%, bet izbūvētais pieslēgumu skaits gadu no gada paliek nemainīgs. Tas viennozīmīgi liecina par nepieciešamību procesus pilnveidot,” stāsta SPRK pārstāve Līga Kurevska.

Vienkāršāks pieslēguma maksas aprēķins
Noteikumi paredz vienkāršot pieslēguma maksas aprēķinu pieslēgumiem, kas ir līdz 100 apmēriem un atrodas attālumā līdz 50 m no zemsprieguma līnijas. Pieslēguma maksu turpmāk veidos maksa par vienas slodzes vienības izbūvi (ampērmaksa), ko nosaka pēc tā, cik liela slodze pieslēgumam nepieciešama un izmaksas par pieslēguma pieslēgšanu pie sistēmas operatora sistēmas. Sarežģītākiem pieslēgumiem plānots izmaksas noteikt tāpat kā līdz šim.

Ampērmaksu sadales sistēmas operators publicēs Latvijas Vēstnesī, kas katru gadu stāsies spēkā no 1. maija un būs spēkā līdz nākamā gada 30. aprīlim. SPRK izvērtēs tās ekonomisko pamatotību.

Neatkarīgi no tā, vai pieslēguma izmaksas tiek noteiktas, ņemot vērā ampērmaksu vai individuāli, par pieslēguma ierīkošanu izmaksas turpmāk visi sistēmas operatori un lietotāji segs vienādās daļās – 50% no būvdarba izmaksām vai slodzes vienības izbūves izmaksām.

Jauna kārtība pieslēguma atjaunošanai
Noteikumi attiecas arī uz pieslēguma atjaunošanu, ja elektrības piegāde uz laiku ir bijusi pārtraukta, kā arī uz pieslēgumiem, kam jāmaina tehniskie parametri, piemēram, slodzes ampēri no 200 A uz 100 A.

Līdz šim SPRK noteikumi paredzēja, ka lietotājs varēja atteikties no pieslēguma jaudas līdz sešiem mēnešiem, un par šo laika periodu nemaksāt jaudas uzturēšanas maksu. Jaunie noteikumi paredz neierobežot laiku atjaunošanai, bet par laiku, kamēr lietotājs pieslēgumu neizmanto un elektroapgādes tīkls saglabājies, norēķinās atbilstoši jaudas uzturēšanas maksai. Brīdī, kad lietotājs izlemj atjaunot pieslēgumu, pieslēgumam ir jābūt tehniskā kārtībā un tīklā ir jābūt pieejamai jaudai.

Noteikumu projekts varētu stāties spēkā 2021. gada 1. jūlijā.

Ar konsultācijas dokumentu aicinām iepazīties SPRK mājaslapā. Priekšlikumus un komentārus par konsultāciju dokumentu projektiem lūdzam sniegt līdz 2021. gada 21. aprīlim, nosūtot tos uz sprk@sprk.gov.lv.