Saistībā ar pārvades jaudu ierobežojumiem Zviedrijā biržā vērojams elektroenerģijas cenu kāpums

Drukāt
Elektroenerģija

Šonedēļ Nord Pool biržā Latvijas cenu zonā vērojamas būtiskas elektroenerģijas cenu svārstības. Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisija (SPRK) aicina lietotājus ar biržas cenas līgumiem sekot cenas izmaiņām noteiktās stundās un arī līdzšinējiem patēriņa ieradumiem.

Pirmdien, 9.novembrī, elektroenerģijas cena Latvijas cenu zonā svārstījās sākot no 5,60 EUR/MWh līdz 147,93 EUR/MWh. Tā visaugstāko atzīmi sasniedza plkst. 18.00–19.00., kas pēc tam pakāpeniski samazinājās līdz 35,38 EUR/MWh.

Līdzvērtīga situācija ir vērojama arī 10. novembrī, kur sākotnējā biržas cena ir 32,87 EUR/MWh, pakāpeniski dienas laikā tai pieaugot līdz 174,98 EUR/MWh, kas būs vērojama plkst. 18.00-19.00, tai vēlāk atkārtoti samazinoties.

Cenu svārstības šobrīd ir novērotas ne vien Latvijā, bet arī pārējās Baltijas valstīs, tostarp Somijā.

Šāda situācija biržā ir saistīta pārvades sistēmas jaudu ierobežojumiem Zviedrijā, ko ietekmē šobrīd notiekošie remontdarbi tās pārvades tīklā un apakšstacijās. Tā rezultātā Zviedrijas dienvidos ienākošās elektroenerģijas plūsmas no Zviedrijas ziemeļiem, Norvēģijas, Vācijas un Dānijas tiek būtiski traucētas, radot cenu pieaugumu biržā, kas ietekmē arī Latvijas tirgu.

“Cenu svārstības varētu saglabāties līdz pat šīs nedēļas beigām, pakāpeniski tām mazinoties, ko apliecina tirgus dalībnieku paziņojumi. Jaudu elastība ievērojami uzlabosies pēc Zviedrijas dienvidos notiekošo apkopes darbu noslēgšanās vairākās tās atomelektrostacijās, ko pakāpeniski plānots veikt līdz decembrim. Tā visa rezultātā ir gaidāma cenu stabilitātes atjaunošanās reģionā,” skaidro SPRK Tirgus uzraudzības nodaļas vadītājs Jānis Negribs.

SPRK vērš uzmanību, ka šogad jūnijā saistībā ar elektroenerģijas traucējumiem Latvijas pārvades sistēmā bija novērota vēl augstāka biržas cena – 255,02 EUR/MWh. Tomēr situācijai ātri stabilizējoties, mēneša griezumā vidējās cenas bija salīdzinoši zemas. Cenu svārstības biržā ir ierasta situācija, un ieguvumi no tām ir jāvērtē ilgtermiņā, sekojot cenām noteiktās stundās.

Biržas cenu izmaiņām aicinām sekot Nordpool mājaslapā.

SPRK atgādina – mainīgas cenas līgumos cena mainās atbilstoši cenas izmaiņām biržā. Izvēloties mainīgo elektroenerģijas cenu, lietotājam ir jābūt gatavam uzņemties cenas svārstības riskus, ko ietekmē notikumi tirgū. Tomēr vienlaikus ir iespēja ietaupīt, gadījumos, ja biržas cena samazinās vai tiek mainīti patēriņa ieradumi, piemēram, patērējot elektroenerģiju vairāk nakts stundās un brīvdienās, kad elektroenerģijas cena biržā visbiežāk ir lētāka.

Savukārt fiksētas cenas līguma gadījumā elektroenerģijas cena ir nemainīga uz noteiktu periodu. Līdz ar to tās izvēle nodrošina prognozējamas izmaksas par elektroenerģiju. Fiksētu cenu parasti izvēlas lietotāji, kuri nevēlas uzņemties cenu svārstību risku. Fiksēta cena pasargā gadījumos, kad cena biržā pieaug, bet vienlaicīgi nedod iespēju ietaupīt, ja biržā cena samazinās, tajā skaitā nakts stundās un brīvdienās.