SPRK apstiprina vēsturiski zemākās peļņas normas regulētiem uzņēmumiem

Drukāt
Siltumenerģija,
Elektroniskie sakari,
Elektroenerģija,
Dabasgāze,
Pasts,
Ūdenssaimniecība

Veicot peļņas normas jeb kapitāla atdeves likmes novērtēšanu regulējamās nozarēs*, Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisija (SPRK) tās šogad noteikusi zemākas. Šādas izmaiņas ir saistītas ar tendencēm finanšu tirgos. Tā rezultātā regulētiem uzņēmumiem regulējamās nozarēs peļņas normas apstiprinātas vēsturiski zemākajā līmenī.

Jaunās SPRK apstiprinātās peļņas normas regulētie uzņēmumi piemēros, aprēķinot tarifu projektus, kuru spēkā stāšanās ir paredzēta 2021. gadā. Izmaiņas peļņas normā attieksies arī uz nesen iesniegto AS “Augstsprieguma tīkls” elektroenerģijas pārvades sistēmas pakalpojuma tarifu projektu. Tas ļaus samazināt kapitāla izmaksas par 2,8 milj. EUR, atstājot pozitīvu ietekmi uz elektroenerģijas lietotājiem.

“Ņemot vērā mūsu veikto finanšu rādītāju analīzi starptautiskajos tirgos, piemēram, valstu aizņemšanās procentu likmju kritumu, ir tendence samazināties arī kapitāla atdeves likmēm. Vienlaikus izvērtējot uzņēmumu iespējas finansējuma piesaistei, mazajiem uzņēmumiem peļņas normas ir noteiktas augstākas nekā lielajiem uzņēmumiem. SPRK kapitāla atdeves likmes nosaka jau 17 gadus, tomēr tās sākotnēji atsevišķiem uzņēmumiem sasniedza pat 10% atzīmi, tai skaitā arī citu finanšu tirgus apstākļu dēļ,” skaidro SPRK Ekonomiskās analīzes departamenta direktore Lija Strašuna.

Kapitāla atdeves likme tiek izmantota tarifu aprēķinā kapitāla izmaksu noteikšanai. Regulētiem uzņēmumiem ir svarīgi nodrošināt prognozējamu atdevi no izmantotā kapitāla, lai spētu piesaistīt līdzekļus ieguldījumu finansēšanai ilgtermiņā. Savukārt lietotājiem – saņemt pakalpojumus par iespējami zemāku cenu. SPRK uzdevums ir sabalansēt šīs vajadzības un noteikt rentabilitāti tādā līmenī, lai lietotāji saņemtu pakalpojumu par ekonomiski pamatotām izmaksām.

 

Jaunās likmes (sk. attēlu augstāk) ir stājušās spēkā līdz ar SPRK lēmuma pieņemšanu 20.augustā.

*Elektroenerģijas, dabasgāzes, siltumapgādes, ūdenssaimniecības nozares regulētie uzņēmumi, kam SPRK apstiprina tarifu ar iekļautu kapitāla atdevi, kā arī universālā pasta pakalpojuma sniedzējs.