SPRK atzīst: AS “Conexus Baltic Grid” atbilst neatkarības prasībām

Drukāt
Dabasgāze

Noslēdzoties izvērtējumam par AS “Conexus Baltic Grid” (“Conexus”) akcionāru maiņu un tā ietekmi uz operatora neatkarības prasību ievērošanu, Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisija (SPRK) atzinusi “Conexus” par neatkarīgu sistēmas operatoru.

SPRK šā gada 9. aprīlī uzlika par pienākumu “Conexus” līdz šī gada 1. oktobrim nodrošināt operatora atbilstību Enerģētikas likumā noteiktajām neatkarības prasībām. Izvērtējot iesniegto dokumentāciju, SPRK secināja, ka AS “Conexus” ir izpildījusi SPRK lēmumu laikā un pilnībā nodrošinājusi savu atbilstību neatkarības prasībām.

Šogad īstenojoties diviem akciju pārdošanas darījumiem, savu līdzdalību uzņēmumā būtiski palielināja jau esošais akcionārs Latvijas elektroenerģijas pārvades sistēmas operators AS “Augstsprieguma tīkls” (68,46%) un par akcionāru kļuva Apvienotajā Karalistē reģistrēts uzņēmums MM Infrastructure Investments Europe Limited (29,06%), ko kontrolē Japānas uzņēmums Marubeni Corporation. Marubeni Corporation darbība notiek 68 pasaules valstīs, aptverot plašu uzņēmējdarbības spektru. Uzņēmums veic investīcijas gan informāciju tehnoloģijās, gan nekustamo īpašumu darījumos, kā arī finanšu un enerģētikas nozarē u.c.

Lai pilnībā atzītu operatora atbilstību neatkarības prasībām, SPRK vērtēšanas procesā bija jāgūst pārliecība par to, ka jauno akcionāru līdzdalība AS “Conexus” nerada interešu konfliktu.

SPRK jau iepriekš bija vērtējusi AS “Augstsprieguma tīkls” līdzdalību AS “Conexus”, līdz ar to notikušās izmaiņas akcionāru sastāvā atbilda Enerģētikas likumā noteiktajām neatkarības prasībām. Turklāt vērtēšanas gaitā jauni apstākļi, kas kavētu AS “Augstsprieguma tīkls” atbilstību, netika atklāti.

Izvērtējot Marubeni Corporation darbību, SPRK konstatēja tā vienlaicīgu līdzdalību uzņēmumos, kas nodarbojas ar dabasgāzes un elektroenerģijas ražošanu un tirdzniecību. Tomēr vērtēšanas gaitā SPRK pārliecinājās, ka vienlaicīga Marubeni Corporation netieša līdzdalība AS “Conexus” un citos enerģētikas komersantos interešu konfliktu nerada. Proti, AS “Conexus” un aplūkotie komersanti darbojas atšķirīgos ģeogrāfiskos tirgos – to infrastruktūra un tirdzniecība nav savstarpēji savienotas. Tāpat SPRK nekonstatēja komersantu iespējas ietekmē lēmumu pieņemšanu AS “Conexus”.

Tas nozīmē, ka MM Infrastructure Investments Europe Limited līdzdalība AS “Conexus” nerada interešu konfliktu un atbilst Enerģētikas likuma minētajām prasībām. SPRK turpinās uzraudzīt AS “Conexus” darbību un vērtēt iespējamās izmaiņas akcionāru sastāvā un tā ietekmi uz neatkarības prasību atbilstību.