SPRK: Dabasgāzes tirgus apskats 2021. gada 1.ceturksnī

Drukāt
Dabasgāze

Mājsaimniecībām vidējā svērtā dabasgāzes cena šogad 1. ceturksnī pieauga līdz 15,15 EUR/MWh, bet juridiskajiem lietotājiem – līdz 15,72 EUR/MWh. Salīdzinot ar 2020. gada 1. ceturksni, cena mājsaimniecībām joprojām saglabājās par 9,6% zemāka, bet juridiskajiem lietotājiem – par 18% zemāka, liecina Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisijas (SPRK) tirgus dati.

Viszemākā dabasgāzes iegādes vidējā svērtā cena Latvijas dabasgāzes tirgotājiem tika fiksēta pērn augustā. No tā brīža līdz šā gada martam dabasgāzes cena pieaugusi līdz aptuveni 15 EUR/MWh.

Dabasgāzes cenas izmaiņas ietekmēja tās pieaugums Eiropas dabasgāzes tirdzniecības biržās. Piemēram, ja Vācijas Gaspool mēneša vidējā cena 2020. gada martā bija 9,07 EUR/MWh, šogad martā tā bija 17,99 EUR/MWh, bet maijā jau 25,20 EUR/MWh. Līdzīgas tendences vērojamas arī citu Eiropas valstu biržās – Nīderlandē, Beļģijā u.c.

“Mainoties Covid-19 apstākļiem, ekonomika pakāpeniski atkopjas, kam seko pieprasījuma pieaugums pēc dabasgāzes ASV, Āzijā un Eiropā. Redzam, ka arī Eiropas krātuvju aizpildījums šogad ir būtiski zemāks nekā pirms gada, jo aukstās ziemas un vēsā pavasara dēļ, dabasgāzes patēriņš apkurei strauji auga. Pieaugot pieprasījumam pēc dabasgāzes un brīdī, kad dabasgāzes krājumi Eiropas krātuvēs ir zemi, pieaug arī dabasgāzes cena Eiropas biržās,” stāsta SPRK pārstāvis Jānis Negribs.

Uz izņemšanas sezonas beigām – 2020. gada 30. aprīlī Eiropas vidējais krātuvju aizpildījums bija 62%, kamēr šogad tie ir 30%.

Plašāk ar dabasgāzes tirgus aktualitātēm aicinām iepazīties SPRK infografikā.