SPRK: apstiprināti 5G 700 MHz diapazona radiofrekvenču izsoles rezultāti; valsts budžetā nonāks 13,273 milj. eiro

Drukāt
Elektroniskie sakari,
Noderīgi

Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisija (SPRK) š.g. 27.decembrī apstiprinājusi izsoles rezultātus 5G tīkla izvēršanai izmantojamo radiofrekvenču joslu 700 MHz diapazonā. Frekvenču lietošanas tiesības iegūstot trīs mobilo sakaru operatoriem, izsoles ieņēmumi 13,273 milj. eiro. apmērā sešu mēnešu laikā nonāks valsts budžetā. Operatoriem būs pienākums dinamiski attīstīt sakaru tīkla pārklājumu.

“Piešķirot frekvenču lietošanas tiesības, SPRK ievēro tehnoloģiskās neitralitātes principu. Kā rezultātā mobilo sakaru operatoriem nav nekādu šķēršļu ieviest jaunākās tehnoloģijas. Jebkura jauna radiofrekvenču josla palielina elektronisko sakaru tīklu veiktspēju. Šī frekvenču spektra josla ir nozīmīga 5G tīkla, kā arī elektronisko sakaru tīklu pakalpojumu un konkurences attīstībai Latvijā. Ņemot vērā šī radiofrekvenču spektra izplatīšanās īpašības un iegūto joslu lietošanas tiesību nosacījumus, paredzams, ka lietotāji būtiskākos ieguvumus izjutīs tieši retāk apdzīvotās teritorijās. Tāpat arī, palielinoties datu plūsmai, tiks stiprināta tīkla kapacitāte citviet, nodrošinot vienmērīgāku pārklājumu, kur tas, iespējams, iepriekš pietrūcis,” skaidro SPRK priekšsēdētāja Alda Ozola.

SPRK rīkotās izsoles pirmajā daļā, 16.decembrī, tika izsolītas trīs pamatjoslu lietošanas tiesības uz 20 gadiem (no 2022.gada 1.februāra līdz 2042.gada 31.janvārim). Katras pamatjoslas sākumcena bija 2,2 milj. eiro, un katrs dalībnieks varēja iegūt vienu pamatjoslu. Astoņās izsoles kārtās trīs pamatjoslu lietošanas tiesības kopsummā par 8,803 milj. eiro ieguva trīs mobilo sakaru operatori. SIA “Tele2” par 2,420 milj. eiro ieguva 703–713 MHz un 758–768 MHz joslu, SIA “Latvijas Mobilais Telefons” par 3,523 milj. eiro ieguva 713–723 MHz un 768–778MHz joslu, un SIA “BITE Latvija” par 2,860 milj. eiro ieguva 723–733 MHz un 778–788 MHz joslu.

Savukārt izsoles otrajā daļā, kas norisinājās 16.decembrī un 17.decembrī, tika izsolītas divu papildjoslu lietošanas tiesības uz 17 gadiem (no 2025.gada 1.februāra līdz 2042.gada 31.janvārim). Katras joslas sākumcena bija 150 tūkst. eiro, un katrs izsoles dalībnieks varēja iegūt līdz divām papildjoslām. Piedaloties 179 izsoles kārtās, divas papildjoslas kopsummā par 4,470 milj. eiro ieguva divi mobilo sakaru operatori. SIA “Tele2” par 2,235 milj. eiro ieguva 738–748 MHz joslu, un SIA “Latvijas Mobilais Telefons” par 2,235 milj. eiro ieguva 748–758 MHz joslu.

Atbilstoši izsolītajam diapazonam uzvarētājiem būs jāveic ieguldījumi elektronisko sakaru tīkla izveidošanā vai tā pilnveidošanā. Tādējādi tiks nodrošināta radiofrekvenču spektra racionāla un efektīva izmantošana, veicināta elektronisko sakaru tīklu nodrošināšana, elektronisko sakaru pakalpojumu attīstība un konkurence, kā rezultātā sabiedrība, lietotāji un citi elektronisko sakaru komersanti gūs labumu.

Piemēram, saskaņā ar Satiksmes ministrijas izstrādāto informatīvo ziņojumu “Ceļvedis piektās paaudzes (5G) publisko mobilo elektronisko sakaru tīklu ieviešanai Latvijā” mobilo sakaru operatoriem ir dinamiski jāpaplašina pamatjoslu lietošana ārpus valstspilsētām gar jebkuru sauszemes transporta ceļu, tajā skaitā gar autoceļu “Via Baltica”.

Jau ziņots, ka pirms rezultātu publiskas izziņošanas, izsoles rezultāti ir jāapstiprina SPRK padomei.

Radiofrekvenču joslas ir ierobežots resurss. Līdz ar to radiofrekvenču spektra lietošanas tiesības saņemt, pagarināt termiņu, anulēt un tālāknodot var tikai, vēršoties ar rakstveida pieprasījumu SPRK.

Kopš 2010.gada SPRK organizējusi vienpadsmit radiofrekvenču izsoles, un tikai viena beigusies bez rezultāta.

Ar SPRK lēmumu par izsoles rezultātiem iespējams iepazīties SPRK mājaslapā.